Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeček zlatý je od přírody samotářské a vysoce teritoriální zvíře. Dospělí křečci ve věku od 10 týdnů proto musí být drženi jednotlivě. Plánujeme-li držení více křečků současně, musí každý z nich mít vlastní klec. Výjimku tvoří pouze samice s mláďaty ve věku pod 10 týdnů. Pro páření se připouští samec do klece k samici pouze na nejnutnější dobu

Odchovávejte jenom v případě, pokud máte pro všechna mláďata dostatek místa. Křečci mají ze všech savců, s výjimkou vačnatců, nejkratší dobu březosti.

Křečky, kteří se nemají v oblibě, dejte k sobě jen za účelem páření.
Samičky, které nejsou v říji, bývají většinou k samcům agresivní.
Připravenost k páření nastává asi každá čtvrtý až sedmý den. Pokud chcete, aby došlo ke spojení, přemístěte samičku k samečkovi do klece (nikdy naopak). V případě, že křečci do sebe skočí, ihned je zase oddělte, jinak může dojít k vážnému poranění samečka. Ale zkoušejte to denně. Po nějaké době se samička nabídne samečkovi k páření prohnutými zády a s ocáskem pevně vztyčeným kolmo vzhůru.
K páření dochází několikrát.

Samičky si několik dnů před porodem aktivněji snášejí hnízdní materiál a vystýlají si svůj úkryt, proto byste jí na to měli zajistit dostatek materiálu (nejlépe toaletní papír- neparfemovaný nebo kapesníčky)

Mláďata jsou při narození velmi malá, holá, neslyší a mají zalepená očička. Obvykle se rodí bez problémů jedno po druhém a hned po očištění začnou sát. Pokud je matka vyrušována nebo je velmi mladá čili nezkušená, může se stát, že svá mláďata sežere.
To se také může stát z nedostatku bílkovin ( vařené kuřecí maso, vejce, červi, psí suchary!!!), rušení během laktace (stres způsobuje ztrátu mléka a následný kanibalismus), málo prostoru v ubytování (více jedinců způsobí, že mláďata ztratí svůj pach a matka je nepozná a následně sežere)
Potrava se pro matky nijak nemění, nijak byste neměli měnit jídelníček, pouze zajistěte, aby měla všechny potřebné složky potravy a můžete jí dávat i trochu víc.

Po porodu:

5 dní - lze pozorovat první známky srsti. Mláďata také začínají ohlodávat potravu, kterou jim matka přinese. Několik dní před otevřením očí opouští malí křečci hnízdo na krátké průzkumy.  14 dnů začínají svět rozpoznávat očima,  vydají na průzkum, matka ještě stále zanáší zpět.
25 dnů jsou již zcela nezávislá a měla by být oddělena, protože některé matky mohou být agresivní i na svá vlastní mláďata a malí se perou i mezi sebou !!!!!

Typ ovulace: spontánní
Délka pohlavního cyklu: 4 dny
Délka receptivní periody: 12 - 29 h
Doba ovulace: 10 - 12 h po nástupu receptivní periody
Délka nepravého těhotenství: 8 - 10 dní
Délka těhotenství: 16 dní
Délka porodu: 1,5 - 2,5 h
Poporodní krvácení: žádné
Počet mláďat ve vrhu: 4 - 15 (průměrně 8 - 9)
Podíl pohlaví při narození: 106 samců : 100 samicím

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krecek

(Adela, 23. 9. 2018 19:29)

Hledam krecka syrskeho ale nikde ho nemuzu najit od mladatka muzete mi pomoct?

Křečci

(Lucie, 3. 9. 2018 16:20)

Dobrý den, poradil/a by jste mi prosím kam s mláďaty? Koupili jsme si samičku křečka syrského a ona nám porodila 7 křečků. Nevíme co s nimi a doma je mít nemůžeme. Ve zverimexu je nechtějí.
Předem děkuji za odpověď

nejde mu to

(stojanova, 21. 5. 2018 19:32)

máme vypůjčeného samce a teď se páří ale on je neschopný a vůbec mu nejde minule když se snažil tak ani nebyli mladý fakt nevím co s tím prosím o rychlou odpověď

Smrt

(Hanka, 22. 4. 2018 11:55)

Moji krecci náhle umřou, nevíme proč, ze začátku me najdeme ležet na zádech s tlapkami nahoru, vezmeme si ho a stezka dýchá. Takto se nam to stalo 3x

Re: Smrt

(Hanka, 22. 4. 2018 11:56)

Je jim 18 dní

Kanibalismus

(Petra, 4. 11. 2017 20:28)

Dobrý den,
Máme 2 křečky syrské samice a samec, už 2x se nám spářili a samice porodila jenže po 1. Porodu už mláďata začínala vidět i chodit na průzkum ( stále si říkám že jsme to o 1 den nestihli je odebrat od samice) no sežrala je.

Po nějaké době 2. porod a tam to bylo rychlé, prvně zkouška hlavu jednomu ze dvou mláďat ( ty ale byli siamská - srostlá zády tak jsme si to vysvětlili, že to byl ten důvod) pak, ale postupně zakousla zbývající bylo to ještě v ranném stádiu ( ještě ani nerostla srst mláďatům ).

Teď teda už má 14 dní po porodu mladé zatím ok mláďata mají srst a začínají vidět. Doufáme už v dobrý konec, ale proč to píšu.

Chci se zeptat, zda je možné, že vždy sežere nebo zabije mladé ?
Jinak díky bohu vždy "vyprcla" jen 4 mladý. A snad už si dá říct a vychytáme to včas.

Moc mi vaše stránka pomohla.

Křeček syrsky

(Petilist, 2. 11. 2017 22:42)

Vás článek je velice pěkný a poučný,všem přeji pěkný odchov dospělých křečků a jejich drobných ratolestí.....

křeček

(kristyna, 28. 5. 2016 20:24)

Ahoj chtěla by sem vědět kolika se křeček sirský dožíva let

Re: křeček

(Jan Žouželka, 31. 5. 2016 13:16)

Může se dožít i 3 let, ale to je výjimka většinou tak 2 - 2,5 roku..

brezost

(tamasek, 24. 6. 2017 8:07)

Dobry den můj křeček syrsky je už 20 dnu březí nevíte co mam dělat?

Re: křeček

(Petilist, 2. 11. 2017 22:36)

Ani páreček nenechávejte spolu v jedné kleci či akvarku,jsou na sebe agresivní zvláště samice na samce.pokud nemaj období páření tak rozdělit zvláště samici i samce.

Křeček syrsky

(Petilist, 2. 11. 2017 22:31)

Opět po hodně letech,mi moje děti přemluvili koupit křečka.je to křeček syrský,má sedací černou barvu a je nádherné nacechranej.jeste mám menšího křečka zrzavého s červenýma očima.oba jsou velmi milý a přítulní.akorat s chovatelské zkušenosti,musí být rozdělení,jsou to samotáři,pokud se nepáří.moje děti jsou nadšení,a mladší dcera očekává,zda nějakej z křečků nebude maminkou,no nevím.ten šedivějící je nějakej zakulacenější,tak vyčkávám.vrele doporučuji....

mladatka

(pavla, 12. 9. 2017 19:32)

tak se nam v sobotu narodilo 14 mladatek krecku to sem ale koukala kdyz tu pisou max 9

Re: mladatka

(Lukyn, 9. 10. 2017 20:51)

Píšou "průměrně" 9

váha

(mis, 3. 12. 2016 15:04)

ahoj - dobrý den , chci se zeptat jakou váhu musí mít samice aby mohla mít mladé jako třeba vím že u samců je to 100g , prosím poradíte mi ??
Jinak moc užitečný a zajímavý článek .. :)

Re: váha

(krecik, 7. 8. 2017 20:09)

Cca 130 :)

smrt

(lucy, 25. 10. 2016 16:37)

dobrý den stala se mi taková nehoda měla jsem páreček holku a kluka byly spolu dlouho dostala jsem je odjedné pani a najednou jdu krmit a to co jsem viděla se mi v životě nestalo sameček zabil samici ale je to fakt nechutné bože já to nemůžu ani napsat pro slapší povahy prosí nečíst! :( jdu a najednou ona leží tak jí otočím a on jí vykousal oči a prostě kůži z hlavy byl jí vidět mozek bože fuj :(

Re: smrt

(Marketa, 3. 8. 2017 7:41)

To mas z toho ze se nedrzis toho co tu pisou.. krecci zlaty jsou teritorialni a agresivni a tvuj samecek byl agresor. Chudak

smrt

(pepino, 6. 1. 2017 22:59)

Ahoj, dobry den. Behem 3 tydnu me zemreli dva krecci syrsky. Vzdy stejny problem, mokry u ocasku az pi brisko. Den pred smrti vzdy ok, a rano konec. O krecky se starame moc hezky, maji vse co potrebuji, vse podle manualu v knizce. Uz je syn velice otraveny. Nevime co delame spatne. Pry nejaka infekce. Dekuji za rady

Re: smrt

(tom, 20. 6. 2017 19:22)

Může to být průjem , jestliže se to bude opak. Tak zajdi ihned k veterináři. Promiňte ze to je pozdě:\ přeji krásny odchov :D


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »