Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak poznáme, že je náš křeček nemocný?
Když je o křečka správně pečováno, je správně krmen, má dostatek pohybu a jeho obydlí je udržováno v teple, suchu a čistotě, je obvykle zdravý. Přesto však může onemocnět. Projevit se to může různými způsoby. Nejčastějším projevem nemoci je nechuť k jídlu. Křečci mají velmi dobrý apetit a pokud vidíte, že vašemu křečkovi nechutná, je s ním určitě něco v nepořádku. Příznaky můžou být ale i jiné, například špinavá srst kolem ocasu je známkou průjmu, nebo se v kožíšku vyskytují olysalá místa.

 


Jak postupovat při léčení nemocného křečka?
Pokud máte podezření, že je váš křeček nemocný, nikdy neodkládejte návštěvu zvěrolékaře. On si s ním poradí ve většině případů lépe než vy. Přestože né vždycky křečka zachrání, může vám alespoň objasnit jeho nemoc a ujistit vás, že jste neudělal nic špatně, což je velmi důležité. Při převozu křečka k veterináři se vždy
postarejte o to, aby byl křeček v teple a měl dostatek čerstvé vody.

 

Nejčastější příznaky nemocí!

 

Kýchání, podrážděné oči a nos, ze kterého teče

- může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, na osvěžovač vzduchu nebo leštěnku ve spreji. Ale může to být také nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu do druhé dne nebude lépe, odneste ho ke
zvěrolékaři.

 

Srst kolem ocasu velmi špinavá a třeba i vlhká

- váš křeček má průjem, možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo. Ale může to být také první známka vážné infekční nemoci, takže odneste křečka hned ke zvěrolékaři.

 

Olysalá místa v kožíšku

- může to být jen stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa škrábe, mohou být příčinou roztoči. Veterinář vám dá přípravek, kterým je odstraníte.

 

Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči

- vašemu křečkovi něco uvízlo v lícní torbě. Odneste ho k veterináři!

Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý

- je v šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněný. Když ho necháte na klidném, teplém místě, měl by se za hodinu nebo za dvě vzpamatovat. Když ne, odneste ho ke zvěrolékaři.

 

Říznutí (křeček se pořezal o něco ostrého)

- přidejte kapku antiseptika k teplé vodě (převařte ji a nechte vychladnout) a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste křečka ke zvěrolékaři.

 

"Mokrý ocas"

- vyskytuje se většinou u mláďat (kolem odstavu), je to bakteriální onemocnění projevující se zapáchajícím průjmem (až je ocas mokrý), je nutné IHNED vyhledat veterináře a podat křečkovi antibiotika, jinak může uhynout i během 24 hodin. Je to onemocnění vyvolané stresem (např. brzký odstav od matky), je nakažlivé a náchylnost je dědičná (pokud křeček někdy v životě měl tuto nemoc a byl vyléčen, neměl by se používat k chovu!).
Nemocné zvíře je nutné oddělit, po vyléčení klec pořádně vydesinfikovat (např. Savo) a nechat nejlépe několik týdnů stát než se do ní dá nový křeček.

 

Zlomeniny

Zkušenost chovatele: "křeček nešťastně spadl a zlomil si nožičku. Nejlepší je jít okamžitě k veterináři, ten si s tím poradí. Pokud si toho nevšimnete, může křečkovi srůst nožička špatně a bude jí mít zdeformovanou."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

???

(anicka, 25. 10. 2012 8:36)

muj krecek porad vydava takove divne zvuky!
nevim jestli kýchá(nebo prdí),je to prostě divne,
jestli s tim nekdo mate zkusenost,odepiste prosim!

Re: ???

(Můj křeček má u ocásku bouli a rozježenou srst., 19. 12. 2014 20:51)

Re: Re: ???

(karolina, 8. 4. 2017 12:27)

můj křeček má pod ocáskem velkou bouli zarostlou srstí vypadá to jako velký genitál. při omaku ho to nebolí ani mu to nebrání v pohybu. Nemůže to být nádor?

křaček džungarský

(Veru, 23. 11. 2016 14:29)

můj křeček nedokáže otevřít oči, a my ho nemůžeme odchytit protože kouše. Prosím poraďte

křeček syrský

(kiki, 30. 6. 2014 16:23)

ahoj chci se zeptat jaké je nejčastější zbarvení křečk" a jaké nejvzácnější mohou mít křečci aji červená očka odepište dekuji

Re: křeček syrský

(viki, 29. 2. 2016 18:24)

Můj krecek má taky červený očka .Sice to není bez ne ale není to žádný nemoc

Zoye

(kiki, 27. 6. 2014 19:45)

můj křeček dneska porodil a pořád se drbe bojím se aby jí neco nebylo prosím poradte rychle DĚKUJI

Potřebuji pomoc!!

(Sabina.n, 2. 12. 2012 14:50)

Ahoj můj křeček je to holka včera jsem ji pustila po domě jako obvykle ale jak se my vrátila tak nemůže otevřít očičko oko slzý a nejde otevřít jak sem ji koupila tak měla červené oko chci se zeptat jestly je to vrozená vada a jesly to nevadí ale hlavně potřebuji pomomoc s tím slzavím okem jesly nějaký chovatel s tím ma zkušenosti tak ad napíše na email :loxer@email.cz jsem totiž bezradna

Co sním je ?

(Markéta, 26. 2. 2012 19:23)

Chtěla bych se vás zeptat dne 25.2. jsem dostala křečka. První den byl uplně divoký aji druhý den dopoledne , ale odpoledne jsme si ho z klece vydělaly a hnedka se nam zdalo že chvilkama chodi divně, je takový jakoby unavený přitom furt ležel v pelíšku a spal. Vůbec nejí a nepije přes den.

Co by sním mohlo být ?

boule

(monika čermáková, 31. 12. 2010 11:32)

můj křeček má tam dole nějakou bouličku a nevím co to je mohle by ste mi prosím poradit dekuji.

Re: boule

(kiki, 30. 1. 2012 13:47)

pokud je to samec tak to ma ztoho ze lezi na boku a varlata budu psat koule se mu prevazi na jednu staranu a potom jak se zacne hybat po 5-10 to zmizi to mivaji i moji krecci (riky a chip) ale pokud je to samice tak to nevim!

Re: Re: boule

(kiki, 30. 1. 2012 13:48)

po 5-10 minutach

Re: boule

(olalina, 19. 3. 2011 14:55)

toje preportické zranění tak to se neboj jen ho moc nekrm mrkvi to je z toho!

Nemoc

((Kamila 23.7.2011), 23. 7. 2011 23:18)

Prosím porad te mi muj křeček ma špinavou srst kolem ocasu. Co mam dělat? Děkuji za odpověd

SRST

(Iva, 5. 5. 2011 20:46)

Prosím o odpověď, co se děje s křečkem když má najednou neupravenou, nelesklou, jakoby mastnou srst. NajednoU je jakoby rozcuchaný na hřbetu a vypadá jako mastný A ROZCUCHANÝ.
děkuji za odpověď. Iva

nemoc

(eva planavova, 2. 5. 2011 18:10)

můj křeček čínský nějak pčiká nevím co s tím piste na email evaplanavova@seznam.cz
dik

to?

(kv, 28. 3. 2011 19:52)

Můžu se vás na něco zeptat?
můj křeček občas kíchne je to nějaká vážná nemoc?

to?

(kv, 28. 3. 2011 19:49)

To je velmi užitečné a mě se to moc moc moc líbylo.:):):)