Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křečky je vhodné chovat  v prostoru 60 x 40 x 40 cm pro každého zvlášť. Na dno lze použít hobliny,nějaké ty domečky z kokosových ořechů a seno. Také můžeme instalovat různě velké větve, které zvětšují užitný prostor. K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, či dřevěné terárium s proskleným výhledem, bedna T4, nebo klec. Teplota běžná pokojová (ale zvyknou si i na chladnější prostředí).
Standardním vybavením
klece by měl být domeček nebo jiný krytý prostor pro vytvoření hnízda, napáječka a nejlépe kameninová miska na potravu. Používání misek na vodu se nedoporučuje z důvodu možného znečištění podestýlkou.

Důležité: Kam s klecí:

Klec postavte na nějaké klidné místo ke stěně, nejlépe do rohu. Vybrané místo by mělo být světlé, bez průvanu nebo vlhkosti. Pozor! Nesmí být příliš blízko topení, nebo naproti oknu aby do ní svítilo slunce- hrozí přehřátí křečka.

 

Napáječka:

Kromě klece nejnutnější věc. Na trhu je spoustu druhů napáječek, pro vašeho křečka však bude nejvhodnější plastová o velikosti 100 ml. Důležité je, aby měla kovové pitítko (tyčinka, která vede z napáječky, slouží jako brčko ). Stávalo se mi, že jiné napáječky mi křečci zničili. Do terária se dá použít skleněná napáječka, křečci z ní však likvidují gumové části.

 

Domeček:

Pokud křečkovi pořizujete plastový domeček, dávejte pozor na příliš tenký plast. Křečci ho rádi okusují a takový kousek stříšky z domečku v tlustém střevě dokáže nadělat pěknou paseku. Nejvhodnější jsou domky dřevěné, nebo keramické. Dobře také poslouží keramický květináč či kokosová skořápka. Pokud si chcete pořídit miminka, můžete použít i hnízdní budku pro andulky.

 

Podestýlka:
Nejčastěji se používají hobliny. Jejich negativem však je to, že přenášejí na hlodavce různé  parazity, z kterých mají křečky šupinky v kožichu a které je svědí.
Já osobně preferuji ekologickou podestýlku ASAN. Nedoporučuji kočkolit.
 

Miska:

Není tolik důležitá, jelikož pokud křečkovi krmení nasypete na některá místa v kleci, bude mít o zábavu postaráno při hledání potravy (mimochodem- v přírodě křeček naběhá až deset kilometrů za den aby se uživil ). Na umístění potravy však nevybírejte místa jako je roh klece nebo prostor pod napáječkou (krmení se znehodnotí případným ukápnutím vody do misky, nebo na nasypanou hromádku ). Pokud se však pro misku rozhodnete, vyberte takovou, která se hned nepřevrátí, tzn. kameninovou (tu také křeček nebude okusovat ).
Kolo na běhání:

není nutné. Vyplatí se ho pořídit nicméně pokud ho křeček nepoužívá, můžeme ho klidně odstranit, aby v kleci nepřekáželo. Celkově se dá říct, že zlatí křečci běhají v kole méně často než křečíci džungarští. Naopak je běžné, že křeček šplhá po drátech klece. V případě, že se rozhodneme kolečko pořídit, mělo by být dostatečně velké, aby se křeček nemusel při běhání ohýbat. Doporučuje se používat kolečka bez příček, nebo příčky vyplést tvrdým papírem, aby se zamezilo úrazům.