Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Křeček zlatý je od přírody samotářské a vysoce teritoriální zvíře. Dospělí křečci ve věku od 10 týdnů proto musí být drženi jednotlivě. Plánujeme-li držení více křečků současně, musí každý z nich mít vlastní klec. Výjimku tvoří pouze samice s mláďaty ve věku pod 10 týdnů. Pro páření se připouští samec do klece k samici pouze na nejnutnější dobu

Odchovávejte jenom v případě, pokud máte pro všechna mláďata dostatek místa. Křečci mají ze všech savců, s výjimkou vačnatců, nejkratší dobu březosti.

Křečky, kteří se nemají v oblibě, dejte k sobě jen za účelem páření.
Samičky, které nejsou v říji, bývají většinou k samcům agresivní.
Připravenost k páření nastává asi každá čtvrtý až sedmý den. Pokud chcete, aby došlo ke spojení, přemístěte samičku k samečkovi do klece (nikdy naopak). V případě, že křečci do sebe skočí, ihned je zase oddělte, jinak může dojít k vážnému poranění samečka. Ale zkoušejte to denně. Po nějaké době se samička nabídne samečkovi k páření prohnutými zády a s ocáskem pevně vztyčeným kolmo vzhůru.
K páření dochází několikrát.

Samičky si několik dnů před porodem aktivněji snášejí hnízdní materiál a vystýlají si svůj úkryt, proto byste jí na to měli zajistit dostatek materiálu (nejlépe toaletní papír- neparfemovaný nebo kapesníčky)

Mláďata jsou při narození velmi malá, holá, neslyší a mají zalepená očička. Obvykle se rodí bez problémů jedno po druhém a hned po očištění začnou sát. Pokud je matka vyrušována nebo je velmi mladá čili nezkušená, může se stát, že svá mláďata sežere.
To se také může stát z nedostatku bílkovin ( vařené kuřecí maso, vejce, červi, psí suchary!!!), rušení během laktace (stres způsobuje ztrátu mléka a následný kanibalismus), málo prostoru v ubytování (více jedinců způsobí, že mláďata ztratí svůj pach a matka je nepozná a následně sežere)
Potrava se pro matky nijak nemění, nijak byste neměli měnit jídelníček, pouze zajistěte, aby měla všechny potřebné složky potravy a můžete jí dávat i trochu víc.

Po porodu:

5 dní - lze pozorovat první známky srsti. Mláďata také začínají ohlodávat potravu, kterou jim matka přinese. Několik dní před otevřením očí opouští malí křečci hnízdo na krátké průzkumy.  14 dnů začínají svět rozpoznávat očima,  vydají na průzkum, matka ještě stále zanáší zpět.
25 dnů jsou již zcela nezávislá a měla by být oddělena, protože některé matky mohou být agresivní i na svá vlastní mláďata a malí se perou i mezi sebou !!!!!

Typ ovulace: spontánní
Délka pohlavního cyklu: 4 dny
Délka receptivní periody: 12 - 29 h
Doba ovulace: 10 - 12 h po nástupu receptivní periody
Délka nepravého těhotenství: 8 - 10 dní
Délka těhotenství: 16 dní
Délka porodu: 1,5 - 2,5 h
Poporodní krvácení: žádné
Počet mláďat ve vrhu: 4 - 15 (průměrně 8 - 9)
Podíl pohlaví při narození: 106 samců : 100 samicím

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Křeček

(Křeček zlatý , 6. 2. 2016 18:21)

Dobrý den mám dva křečka samce a samici uz dvakrát se parili a žádná miminka.Tak jsem se chtěla zeptat jak se da poznat ze samice chce?

Re: Křeček

(Křečík srský, 24. 2. 2016 12:01)

Dobrý den samice by měla mít každé 4 dny říji. Samec chce pořád :-D.
Já to dělám tak, že dám samici do klece k samečkovi po případě na nějaké neutrální místo a nechám je. Stále je pozoruji. Pokud samička nemá říji začne být na samce agresivní. To je lepší už samici vyndat. Takhle to dělám dokud samička nemá říji. Pokud jí má nechte samičku v kleci samečka. Zapište si datum páření a říje.

Křečci

(Domča, 10. 9. 2015 20:09)

Ahoj asi před 4 týdny se mi nahradili křečci syrský asi 8 a dnes sežrala dalšího , když jsem je chtěla dat do akvária protože se z té klece nějak dostali a dokonce jeden se dostal knasemu králíkovi (ale je v pohodě).bylo to hrozné jenom zustala hlava sežrala ho protože byl nejmenší a dostal asi infekci do oči protože je najednou zavřel. Už zůstali jenom 2. Je to velká škoda snad nesezere i ty poslední (nedoporučují vam()

mláďata

(Lenka, 1. 4. 2015 22:06)

Ahoj,dostala jsem samičku, ale nevím jak je stará,můžu ji ještě připustit?? Kdyby ano,jak ji mám vybrat samce?

Re: mláďata

(Lenka, 8. 6. 2015 18:07)

Prosím,prosím odpověd..

narozena mladata

(kristyna , 24. 3. 2015 6:30)

Dobry den prave se mi narodili maly krecci je tam i samec bojim se ze ji vystresuje a sezere dekuji

Re: narozena mladata

(natalka, 7. 4. 2015 19:24)

dejte ho do jiné klece

rozmnožování

(denda, 6. 3. 2013 17:50)

A kdy mám toho samce připustit k té samici?Nebo je to jedno?

Re: rozmnožování

(Adel, 2. 6. 2013 3:43)

taky jsem to nepochopila

Re: rozmnožování

(kkk, 4. 4. 2015 19:11)

Az bude mít riji

Re: rozmnožování

(natalka, 7. 4. 2015 19:23)

je to jedno

chov

(natalka, 7. 4. 2015 19:22)

no ahoj a eště docela jí sami ale tak na přeskáčku no jí jogurt no a žrádlo si strkají do škraní ale přes to eště docela pijí mléko ale sou čiperní

chov

(natalka, 7. 4. 2015 18:11)

Ahoj pravě před tídnem se nám narodili křečci sirští no a mají už docela srst a vilízají ale stále mají slepené oči no a nevime kdy už si je mužem chovat protože jedna paní na obrázku si chovala malé ve stejnem stavu. Tak nevi.

dobry

(Katerina , 29. 10. 2014 6:08)

Ahoj . Ten text je dost poucujici . Protoze ja budu mit krecka syrskeho
a chci vedet jak ho sparit . Proto jsem si to radeji precetla . Ale davam ti za ten text 1 . ;-)

dobry

(Katerina , 29. 10. 2014 6:08)

Ahoj . Ten text je dost poucujici . Protoze ja budu mit krecka syrskeho
a chci vedet jak ho sparit . Proto jsem si to radeji precetla . Ale davam ti za ten text 1 . ;-)

mláďata

(Simča, 20. 7. 2014 22:21)

Ahoj, můžete mi poradit, jak je to s vodou pro mladé?? Jeden výletník skoro 14 dní starý se mi utopil v misce s pitím. Co mám dělat, aby se to neopakovalo??

Re: mláďata

(Dee, 5. 8. 2014 13:31)

Koupit si napáječku

mimi

(natka, 12. 5. 2014 21:23)

asi pred mesicem se mi narodilo osm malich krecku.Mela jsem velke stesti protoze se mi narodili ctyry holcycky a tri samci

informace o chovu

(Silvie, 3. 1. 2014 19:32)

to co tu nekteri jedinci pisou me velice zarazi.Tak za prve tyto stranky maji spoustu uzitecnych informaci,pokud si myslite ze ne tak si ty informace,pro vas spravne, najdete jinde. Krecky uz nejakou dobu chovam, nejlepsi je dat je pri pareni na neutralni uzemi.Samicka se chce parit cca jednou za 4 dny.Pozna se to kdyz ji prejedete po hrbete a ona ztuhne a vztyci ocasek. Rozhodne se nemnozi sourozenci,a nejdrive samicku pripustte ve 3 mesicich. Mladatka se odmatky odeluji cca v mesici. samiccky muzou byt s maminkou do 10 tydnu.

Souhlasím s "tomino"

(Karol, 30. 10. 2013 22:00)

Také chovám páreček syrských křečku a vycházejí spolu výborně. Oba si hoví ve stejném pelechu a nevedou žádné spory. Přirovnala bych to asi k tomu " jako že se pes a kočka nesnesou ".Samečka jsem si pořídila v srpnu (byl asi 2-3 měsíce starý) a samičku asi před měsícem a dnes porodila asi 10 holátek :-) . Není křeček jako křeček, každý je úplně jiný. Křečků už jsem pár odchovala, ale ještě ne páreček spolu.